Rólunk
A Versenyjogi Kutatóközpont 2006-ben alakult a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán. A kar megalakulásától kezdve kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a legújabb jogterületek előkelő helyen szerepeljenek a curriculumban, így a versenyjogi oktatásban is élen járt. Ennek a hagyománynak és szellemiségnek jegyében került megalakításra a kutatóközpont, hogy az oktatás mellett a versenyjogi és versenypolitikai kutatásokban is élen járjon. A megalakulásakor egy összetett szervezeti rendszert alakítottunk ki, amely biztosította az elméleti és gyakorlati szakemberek széles körű bevonását a kutatóközpont tevékenységébe. A modern magyar versenyjog szinte minden jelentős szereplője közvetlenül vagy közvetve részt vett a munkánkban.
A kutatóközpont a maga idejében Közép- és Kelet-Európában az egyetlen versenyjogra és versenypolitikára fókuszáló kutatóközpont volt. A kutatóközpontban tudományos kutatások mellett nagy szerepet kapott a tudományos és gyakorlati rendezvények szervezése is, így nemzetközi konferenciák szervezése során biztosítottuk, hogy eleinte évente, majd kétévente a versenyjog klasszikus területei és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok is hangsúlyos szerepet kapjanak. A nemzetközi konferenciákon a világ vezető versenyhatóságai, így pl. az Egyesült Államok Igazságügyminiszétriumától az angol versenyhatóságon át az olasz, német, osztrák, francia, holland, vagy akár lengyel versenyhatóságok és szakemberek is részt vegyenek. Közel 10 éven át szerveztük évente a kifejezetten közép-és keleteurópai régióra fókuszáló versenyjogi fejleményeket középpontba állító versenyjogi konferenciánkat. A konferenciáinkon rendszeresen előadnak a legmagasabb szintű bírák, hatósági szakemberek, vagy éppen a legnagyobb nemzetközi ügyvédi irodák vezető versenyjogi partnerei.
Mindeközben a hagyományos graduális versenyjogi oktatás mellett specializált versenyjogi oktatást hoztunk létre versenyjogi szakjogász képzés keretében, illetve a versenyjog mint tárgy más szakjogász képzéseken is megjelentek. A tagjaink továbbá nemzetközi és hazai bíróképzéseket is tartottak az oktatási tevékenységünk keretében. A kiemelkedő és kitartó munka eredményeként a tanszéken az Európai Bizottság legkiválóbb oktatás-kutatás támogató programja keretében a Jean Monnet oktatási modult is kidolgoztuk, majd jelenleg is Jean Monnet Tanszékként üzemel a Környezetjogi és Versenyjogi Tanszék, amelyet az Európai Bizottság közvetlenül támogat. Mindeközben több mint 20 kutatás folyt a kutatóközpontban, többek között három, az Országos Tudományos Kutatási Alap által finanszírozott kutatás is, de a kutatóközpont tucatnyi más tanszékek vagy egyetemek által szervezett kutatásban is részt vett.
Az elmúlt évtized második felében a kutatóközpont arra tekintettel, hogy az úttörő szerepére már a konferenciák és rendezvények terén már nem volt akkor szükség, hiszen más régiós és országos szervezetek is hasonló tevékenységet folytatnak áthelyezte fókuszát a versenyjogi és versenypolitikai alapkutatásokra. A gyakorlatiasság mellett tehát előtérbe került az alapkutatás is, így pl. az alapjogok szerepe, a versenyjogi szankciórendszer, vagy legújabban éppen az adatvagyon, információstechnológia és a nagy technológiai vállalkozások magatartásának kutatása. A Google, Facebook, Apple vagy éppen az Amazon az elmúlt egy évben, bártan kijelenthető, kereszttűzbe kerültek, és éppen a versenyjog az, amely az egyik fő szabályozó a nevezett technológiai vállalatok magatartása tekintetében.
A Kutatóközpont létrehozásától kezdve integrálta a szakterület korunk legnagyobb jogászait, így a teljesség igénye nélkül a tagjaink között tudhattuk az alapítástól Boytha Györgynét, Tóth Tihamért és Vörös Imrét, valamint Hegymegi-Barakonyi Zoltán és Fejes Gábort. A 2000-es évek első évtizedében közel 40 tagot integrált a kutatóközpont. Az elmúlt öt évben elsősorban az alapkutatásokat erősítettük és szűkebb aktív létszámú tagsággal rendelkezik a kutatóközpont.
Vezető kutatók
Dr. habil. Szilágyi Pál, Ph.D., LL.M.
Szilágyi Pál a Versenyjogi Kutatóközpont igazgatója, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának egyetemi docense, ahol versenyjogot és európai jogot tanít. Jogi diplomáját a PPKE JÁK-on szerezte, majd posztgraduális diplomákat szerzett európai jogból a University of Cambridge-en, versenyjogból a King's College Londonon, továbbá LLM in Competition Law fokozatot a utóbbi intézményben. Pál a PPKE JÁK versenyjogi szakjogász képzésének és számos más szakjogász képzésnek a programigazgatója, számos hazai és külföldi publikáció szerzője.
Dr. Tóth Tihamér, Ph.D.
Tóth Tihamér versenyjogot, fogyasztóvédelmi jogot és a közigazgatási szankciók jogát oktatja a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi Karán. Emellett a Kar nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese. Meghívott előadóként versenyjogi kurzusokat tartott a Notre Dame Egyetemen, a Loyola Chicago Egyetemen, a Leuveni Katolikus Egyetemen és a Lyoni Katolikus Egyetemen. Kollégájával, Szilágyi Pállal együttműködve Tihamér különféle magyar és uniós kutatási projekteket irányított. 2019-ben az EU Bizottságától Jean Monnet elnöki tisztséget kapott. Több szerzőtárs közreműködésével három kézikönyvet jegyez a magyar és uniós versenyjog témájában.
Ügyvédi minőségében a Dentons budapesti irodájában vezeti a verseny- és antitröszt gyakorlati csoportot. Gyakorló szakemberként elsődlegesen a nemzetközi vállalkozások tanácsadására összpontosít a magyar és az európai verseny- és antitröszt jog csaknem valamennyi spektrumát lefedve, úgy mint a tisztességtelen verseny ügyek, az egyesülések engedélyezését, a kartelleljárásokat és az állami támogatásokat érintő ügyek terén. A Chambers Europe „Competition/Antitrust” terület „Kiemelt gyakorlójaként” minősítette (tüntette ki?).
Jogi diplomáját 1994-ben, PhD fokozatát 2011-ben a Szegedi Tudományegyetemen szerezte. A Versenyjogi Kutatóközpont Tudományos Tanácsának elnöke és a Nemzetközi Versenyjogi Szövetség Tudományos Bizottságának tagja. Tihamér a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának elnöke volt. Több mint 15 éves tapasztalattal rendelkezik a kormányzati munkában a Külügyminisztérium Európai Irodájánál és a magyar versenyhatóságnál.
Senior kutatók
dr. Oroszi Fanni
Fanni 2019 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Doktori Iskolájának doktorandája, emellett egy nemzetközi ügyvédi iroda budapesti irodájának ügyvédjlelöltje. Jogi diplomáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2017-ben szerezte, majd 2020-ban LL.M diplomát szerzett a bruges-i College of Europe-on European Law and Economic Analysis szakon. Fanni kutatási területe a digitalizáció hatása a versenyjogra és a versenypolitikára. 2017-es diplomázását követően több nemzetközi ügyvédi irodában is dolgozott Budapesten, Brüsszelben és Párizsban és tapasztalatot szerzett hatósági oldalon is az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságán és a Gazdasági Versenyhivatalnál.
Pünkösty András, Ph.D.
Pünkösty András 2006-ban végzett a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Ebben az évben a GVH „Versenyjog Magyarországon és az EU-ban” című pályázatán első helyezést ért el. Doktori dolgozatát 2013-ban védte meg. Szakmai tapasztalatait társasági, kereskedelmi és versenyjoggal foglalkozó ügyvédi irodában, majd a gazdaságirányításért felelős minisztériumban szerezte, ahol európai uniós ügyekkel foglalkozott. 2013-tól 2018-ig a Gazdasági Versenyhivatal munkatársa, ahol legtöbbet a Fúziós Irodán dolgozott. 2009 óta oktat a Pázmány jogi karán.
Dr. Dömötörfy Borbála Tünde, Ph.D., LL.M.
Jogi diplomáját 2011-ben szerezte, doktori dolgoztát pedig 2021-ben védte meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Tanulmányokat folytatott a Radboud University Nijmegen-en és az Université Paris Sud (Paris XI.) jogi karain, valamint LLM fokozatot szerzett versenyjogból és szellemi alkotások jogából az Université de Liege kéttannyelvű (angol-francia) képzésén. Jogi tanulmányai mellett közgazdász BSc diplomát is szerzett 2021-ben a University of Londonon (The London School of Economics and Political Science), távoktatásos képzés keretében. 2009-ben, negyedéves hallgatóként kezdett el versenyjoggal foglalkozni a Környeztjog és Versenyjogi Tanszék demonstrátoraként, az elmúlt 12 évben pedig tapasztalatokat szerezett a GVH antitröszt irodájának vizsgálójaként, az Európai Bizottságnál, nemzetközi ügyvédi irodánál, multinacionális cég jogi osztályán és tudományos területen is.
Dr. Firniksz Judit, Ph.D, LL.M, M.Sc
Firniksz Judit a Budapesti Közgazdasági Egyetemen folytatott tanulmányai során kezdett el versenyszabályozással foglalkozni. Szakmai pályafutását a Gazdasági Versenyhivatalban kezdte, ahol közel egy évtizedet töltött a Versenypolitikai Iroda vizsgálójaként, majd az Elnökhelyettesi Titkárság vizsgáló vezető főtanácsosaként, illetve a Fogyasztóvédelmi Iroda vezetőjeként. A versenyhivatali évek alatt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen jogi tanulmányokat végzett, jogi diplomáját 2006-ban szerezte meg, majd ugyanitt társasági jog területén LLM fokozatot szerzett.
Judit szenior ügyvédként tizenöt évet töltött a PwC-vel együttműködő Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Irodánál, ahol a versenyjogi csoportot vezette. Szakmai tevékenységében a klasszikus antitröszt ügyek mellett kiemelt szerepet töltöttek be az egyes ágazati (így különösen a gyógyszeripart, energetikát, nagyméretű kiskereskedelmi hálózatokat érintő) szabályozások és a versenyjog határterületeinek kérdései. Az e-kereskedelemmel és a digitális piacokkal összefüggésben a napi gyakorlatban felmerülő kérdések ösztönözték arra, hogy szakmai ismereteit 2019 őszétől a PPKE JÁK PhD-képzésének keretében rendszerezze és elmélyítse, fokozatát 2023 decemberében szerezte meg. Kutatási területe a digitális piacok szabályozása.
Kutatók
Deák Ferenc
Deák Ferenc negyedéves joghallgató vagyok, a Gradus ad Facultatem hallgatói szervezet és a Zlinszky János Szakkollégium tagja. 2023-ban csapatommal első helyezést értünk el az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Versenyen, szakmai gyakorlatomat pedig egy ügyvédi irodánál végeztem. Két hetet töltöttem a salzburgi Paris Lodron Universität-ban, leginkább összehasonlító jogi és uniós jogi kurzusokat végezve. A sokrétű érdeklődés mellett a tanszéken elsősorban az új technológiák versenyjogra gyakorolt hatása foglalkoztat.
Dian Benedek
Dian Benedek harmadéves joghallgató vagyok, a Zlinszky János Szakkollégium és a Joghallgatók Önképző Szervezetének tagja. Utóbbiban több mint egy éve veszek részt az elnökség munkájában. Az áprilisi Kari TDK-n kiváló opponensi címet szereztem, emellett számos nemzetközi konferencián vettem részt, köztük versenyjogiakon is. A tanszéken kiemelt érdeklődéssel fordulok a közösségi média és a digitális piacok szabályozása felé.
Muraközy Balázs
Balázs a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának végzős hallgatója, valamint az egyetem Környezetjogi és Versenyjogi Tanszékén demonstrátor. Emellett az egyetemi tanulmányok mellett gyakornokként több nemzetközi ügyvédi iroda versenyjogi, valamint vitarendezési és választottbíráskodási csoportjában szerzett tapasztalatot, illetve félévet a KU Leuven jogi karán töltött.